Co naprawdę zrobić w przypadku hipotermii?

Morsowanie to aktywność, która wiąże się ze zmianą temperatur. Chociaż ludzkie ciało ma możliwość termoregulacji, zbyt długie przebywanie w zimnych warunkach może narazić nas na wychłodzenie.

Czym jest hipotermia? Pierwsze objawy i stadia

Wychłodzenie organizmu, zwane również hipotermią, oznacza spadek temperatury ciała poniżej 36°C.

    • Jej pierwsze stadium, zwane HT I, objawia się dreszczami, ogólnym osłabieniem i spowolnieniem ruchowym. Poszkodowana osoba jest przytomna i występują u niej drżenia mięśniowe.

    • W drugim stadium hipotermii (HT II) może dochodzić do zawrotów głowy, bólu kończyn, dezorientacji i zaburzeń świadomości, a drżenia zanikają. 

    • W trzecim stadium (HT III) u chorego obserwuje się otępienie, omamy, płytki oddech i zwolnienie tętna, a w efekcie niedotlenienie mózgu.

    • Gdy wychłodzenie postępuje, dochodzi do fazy ciężkiej hipotermii (HT IV), która grozi zatrzymaniem krążenia i może prowadzić do śmierci.

Jak reagować? Zastosuj algorytm W.I.L.K.

Stanu hipotermii nie można bagatelizować. Ważna jest szybka reakcja, którą określa opracowany przy wsparciu medyków algorytm W.I.L.K.:

W – wezwij pomoc. Hipotermia to stan, który wymaga interwencji profesjonalistów, dlatego koniecznie zadzwoń pod numer alarmowy 112 lub 601 100 300, czyli numer ratunkowy w górach. Hospitalizacja pomoże uniknąć powikłań lub zająć się ich skutkami.

I – izoluj ciało od zimnego podłoża i wiatru używając folii NRC lub innych materiałów termicznych, tak aby nie traciło ciepła. Jeśli to możliwe, zdejmij mokre ubranie albo zamień je na suche. W przypadku łagodnego stadium hipotermii możesz ewakuować poszkodowanego w suche, bezpieczne miejsce.

L – lecz za pomocą ogrzewaczy, termoforów lub ciepłych okładów. Podawaj doustnie ciepłe napoje, takie jak herbata z cukrem, aby wesprzeć organizm od środka. Rób to stopniowo i unikaj gwałtownych ruchów, żeby ciepła krew nie „wymieszała się” z zimną.

K – kontroluj stan chorego i stale monitoruj jego parametry życiowe, takie jak oddech i tętno. Jeśli sytuacja będzie się pogarszać, przejdź do resuscytacji.

Świadome morsowanie

Będąc morsem w swoim ekwipunku warto mieć folię termiczną NRC, która znajduje się w wyposażeniu standardowej apteczki. Ten niedrogi koc izolacyjny może pomóc nam uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Pamiętaj, że jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem, a obowiązkiem każdego obywatela jest udzielenie pierwszej pomocy w razie potrzeby. Informacje zawarte w artykule zostały skonsultowane z zespołem Medyk Rescue Team – możesz więc mieć pewność, że stosując metodę W.I.L.K. zareagujesz w odpowiedni sposób.