Black Week czy Black Future? O tym, ile naprawdę kosztują nas wyprzedaże.

Czy to aby na pewno normalne, że Twoje spodnie kosztują 25 zł? Na ich wyprodukowanie potrzebny jest przecież co najmniej metr tkaniny, ktoś kto te spodnie uszyje, maszyny, pomieszczenia, transport, podatki… Skąd taka niska cena, przy tak wielu kosztach?

Powiedzmy, że mimo wszystko uważasz taki zakup za dobrą decyzję. Po kilku tygodniach radość mija, bo spodnie za 25 zł wyblakły, rozciągnęły się i zniszczyły od zwykłego noszenia. Nie wspominając o tym, że od samego początku zamek był wszyty nieco krzywo. Co teraz zrobisz? 

Zostaje jedno wyjście - wyrzucić je. Ale czy zastanawiasz się czasem, gdzie lądują ubrania, których się pozbywasz? Nie chodzi tylko o te znoszone, ale też zupełnie nowe - wszystkie te nietrafione zakupy pod wpływem chwili, na promocji, bo była okazja…

Miliony ludzi po każdej wypłacie pędzi do centrum handlowego, by “nagrodzić” siebie za ciężką pracę. W końcu zasłużyli i zwyczajnie należą im się te spodnie za 25 zł. A jak się zniszczą, to będą kolejne, kupione na wyprzedaży lub nie. Ale też szybko trafią na śmietnik. Na śmietnik, czyli w zasadzie gdzie?

Gdyby spojrzeć na sprawę dalej niż drzwi własnej szafy, możemy dopatrzeć się wierzchołka góry śmieciowego problemu. Codziennie dokładamy do niej miliardy ton ubrań, których sklepom nie udało się sprzedać oraz niewyobrażalne ilości zużytych szmat. I jedne i drugie były szyte przez tanią siłę roboczą gdzieś na końcu świata, w fatalnych warunkach, czasem przez dzieci, które razem ze swoimi matkami pracują po szesnaście godzin dziennie w okropnych warunkach i zarabiają cztery złote tygodniowo. Oto tajemnica spodni za 25 złotych…

Mimo to już za moment tłumy na całym świecie, będą szturmować wejścia do salonów znanych marek, by kupić coś, co za miesiąc nie będzie modne, ale przede wszystkim nie będzie potrzebne. Kolejne miliardy ton śmieci upchanych w krajach trzeciego świata. Daleko od naszych oczu. Ale, czy jeżeli tego nie widzę, to nie jest to już moim problemem?...

Mówi się, że popyt rodzi podaż, ale w rzeczywistości bywa inaczej. Koncerny, chcąc osiągnąć zyski obiecane inwestorom, sztucznie kreują popyt. Miliardy sztuk odzieży muszą być sprzedane, a żeby tak się stało, klienci MUSZĄ uwierzyć, że naprawdę tego wszystkiego potrzebują. To dlatego Twoja skrzynka mailowa zapycha się od informacji o black friday. Reklamy, neony i bilbordy przypominają Ci, że do tej pory kupiłeś za mało, a w dodatku teraz czeka na Ciebie coś wyjątkowego w niezwykle kuszącej cenie.

Jeden niewinny globalny dzień zniżkowy black friday zamienił się w black weekend a nawet black week. Ale czy w ten sposób nie dąży w stronę black future? 

Niewyobrażalny ślad węglowy, miliardy ton śmieci, zanieczyszczenie środowiska, choroby skóry i płuc ludzi, którzy pracują przy masowej produkcji ubrań to realny problem naszej rzeczywistości. Myśląc o tym trudno cieszyć się z masowych wyprzedaży. 

Warto też wiedzieć, że żadna marka, płacąca uczciwe podatki, produkująca rzeczy wysokiej jakości i w mniejszych ilościach, mówiąca o zrównoważonym handlu i transporcie, wspierająca rodzimy rynek i uczciwie wynagradzająca swoich pracowników, nie może sobie pozwolić na zniżki rzędu siedemdziesięciu a czasem nawet dwudziestu procent.

Niektóre marki takie jak nasza nie chce wspierać idei black friday, ani ulegać presji. Nie pompujemy sztucznie cen, żeby później je obniżać ani też nie manipulujemy klientem za pomocą marketingu. Zamiast tego skupiamy się na edukacji i dzielimy naszą filozofią DBANIA o planetę. 

Jeżeli jednak chcesz skorzystać z black friday, możesz to zrobić nieco bardziej świadomie. Oto kilka naszych wskazówek.

    • zrób listę rzeczy których naprawdę potrzebujesz. Najlepiej przygotują ją na kilka tygodni przed planowanym zakupem, byś mógł sprawdzić, czy naprawdę potrzebujesz danej rzeczy;

    • kupując, czytaj metki ze składem. Pamiętaj, że poliester zaliczamy do plastików, które rozkładają się tysiące lat. Wybieraj takie ubrania tylko wtedy, gdy masz pewność, że będziesz nosić je wiele lat. 

Nie zawsze możemy sięgać po czystą wełnę, jedwab, czy bawełnę. Chodzi przede wszystkim o świadome decyzje i zachowanie równowagi;

    • zwróć uwagę na na farbowanie i chlorowanie niektórych materiałów, co czyni je wyjątkowo niezdrowymi dla skóry i może powodować wiele chorób.

W większości sieciówek ubrania pokryte są środkami owado, grzybo i pleśniobójczymi. Czasem możesz wyczuć też specyficzny zapach ropy naftowej w paczce ze swoim zamówieniem lub sklepach stacjonarnym, w których nieudolnie próbuje się przykryć go odświeżaczem powietrza. Przed pierwszym użyciem KONIECZNIE upierz swoje ubranie i zobacz jak zmienia się jakość Twojej rzeczy;

    • nie wchodź na strony marek tylko dlatego, że właśnie mają promocje. Trzeba pamiętać, że zakup czegoś nowego powoduje wydzielanie w mózgu dopaminy. Tak samo dzieje się podczas palenia czy spożywania alkoholu. Dlatego od zakupów tak łatwo się uzależnić;

    • wybieraj ubrania z tkanin z recyklingu - nie dlatego, że mają być tańsze, ale dlatego, że tym sposobem przyczyniasz się do oczyszczania środowiska. Produkcja dzianiny poliestrowej z recyklingu to długi i żmudny proces, nie tańszy niż wytwarzanie poliestrów z produkowanej chemicznie masy polimerowej. Ta pierwsza ma jednak wyjątkową przewagę - „czyści świat”, bo powstaje z butelek PET;

    • postaw na dziesięć ubrań świetnej jakości, które będziesz nosić latami. Unikaj kupowania dużej ilości tanich rzeczy, które błyskawicznie staną się szmatkami.

Wierzymy, że porządek w naszych garderobach odzwierciedla porządek w naszych głowach, a porządek w naszych głowach przyczynia się do porządku na świecie. 

Nie chcemy, by żaden człowiek, ani nasza planeta ponosili koszty ubrań, które kupimy za niedorzecznie niską cenę. Dlatego też sami dokładamy wszelkich starań, by WOLFY mógł być przykładem dla innych marek. Już dzisiaj produkujemy nasze stroje kąpielowe i akcesoria w Polsce, z wykorzystaniem recyklingowanej lycry i bawełny barwionej farbami wodnymi. Pakujemy paczki w papier i celulozowy eko-strech. Dążymy do produkcji ubrań w 100% z recyklingu w przyszłości. 

Kasia Wilk

OUTLET

Produkty które nieznacznie odbiegają od tabeli rozmiarów. mają drobne niewidoczne skazy bądź pochodzą z ubiegłych lat.

Kostium kąpielowy / Szmaragd
Kostium kąpielowy / Multikolor
kostium kąpielowy / kobalt 2
MAMRY

MAMRY

329,00 zł
RUDA WODA z ociepleniem
kostium kąpielowy / piksel
  • Nowy